About Me

header ads

Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, 1-0 τον Παναθηναϊκό

Σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να επιβληθεί του αιωνίου αντιπάλου και ξεκίνησε με επιθετική προσήλωση, κατάφερε τελικά.. να χάσει.

Με την έναρξη του παιχνιδιού, οι 2 ομάδες όπως ήταν φυσικό έδωσαν ιδιαίτερη βάση στα μετόπισθεν. Αυτός που προσπάθησε να επιτεθεί πρώτος, και να βγάλει τελική ήταν ο Ολυμπιακός όταν σε κερδισμένο φάουλ εκτός της περιοχής αρχικά η μπάλα κόντραρε στα σώματα και στη συνέχεια το σουτ του Μπουχαλάκη πέρασε πάνω από την εστία του Διούδη. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Παναθηναϊκός έβγαλε τη κόντρα και ο Ζαχίντ έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Σα να διώχνει πριν ο Μπουζούκης σμπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Πορτογάλου.

Ο Ολυμπιακός μη μπορώντας να διασπάσει την άμυνα του τριφυλλιού προσπάθησε να απειλήσει με μακρινά σουτ, τόσο του Καμαρά όσο και του Μασούρα, δίχως να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Διούδη. Τη πρώτη φορά που ο Διούδης ένιωσε την επιθετική γραμμή του Ολυμπιακού, ήταν εντυπωσιακός. Συγκεκριμένα ο Έλληνας διεθνής εξτρέμ του Ολυμπιακού έκανε το κοντρόλ εντός της περιοχής και από διαγώνια θέση εξαπόλησε το σουτ, με τον Διούδη να έχει απάντηση. Η αμέσως επόμενη φάση είχε πρωταγωνιστές και πάλι τους 2 παίκτες. Σέντρα του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Μασούρα, και ο Διούδης μπλοκάρει εύκολα. Ο Παναθηναϊκός είχε απάντησει με εξίσου τεράστια ευκαιρία από τον Δώνη ο οποίος δέχθηκε την πάσα του Κουρμπέλη και με μονοκόματο σουτ είδε τη μπάλα να προσκρούει στην εξωτερικής μεριά των διχτύων του Σα. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε τελικά με τον Γιόχανσον, αλλά σωστά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Από το παιχνίδι δεν έλειψαν και τα σκληρά μαρκαρίσματα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο καθώς στόχος των δύο ομάδων ήταν να μη δεχθούν "εύκολα" γκολ. Στο πρώτο μισό την κίτρινη αντίκρισαν Χατζηγιοβάννης και Ινσούα από μεριάς Παναθηναϊκού και Ελαμπντελαουί από το μέρος των ερυθρόλευκων. Ωστόσο στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε ίσως η πιο σημαντική ευκαιρία του αγώνα. Ο Μπουζούκης έκανε τη λόμπα προς τον Γιόχανσον, αυτός έκανε το κοντρόλ ευνοούμενος και από τις κόντρες και στη προσωπική μάχη με τον Σα, νικήθηκε από τον Πορτογάλο καθώς το αριστερό σουτ του δεν ήταν ικανό να βάλει τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού σε ένα σημαντικό σημείο του παιχνιδού. Έτσι οι 2 ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 0-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά και με επιμέρους σέντρες να προσπαθεί να απειλήσει την άμυνα του Παναθηναϊκού, δίχως αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός φωνάζει για 2 περιπτώσεις πέναλτι, τόσο στο 1ο ημίχρονο, όσο και στις αρχές του δευτέρου όταν ο Μπουζούκης αρχικά και ο Μακέντα στη συνέχεια δέχθηκαν και στις 2 περιπτώσεις πάτημα με τις τάπες από τους αντιπάλους τους. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο φάνηκε να μην έχει τα τρεξίματα που είχε στο 1ο ημίχρονο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην έχει την φαντασία και την δημιουργικότητα που έβγαζε στο πρώτο μέρος. Στο 60ό λεπτό και με την πρώτη του επαφή με τη μπάλα ο Χριστοδουλόπουλος, έχασε χρυσή ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, όταν ο Κουρμπέλης κράτησε παραπάνω απ' όσο χρειαζόταν τη μπάλα, ο Καμαρά έκλεψε με τους πράσινους να φωνάζουν για φάουλ, και ο Λάζαρος ευνοήθηκε από τη φάση στέλνοντας ωστόσο τη μπάλα πάνω από την εστία του Διούδη.

Στο 73' και κόντρα στην γενική εικόνα του αγώνα ο Ολυμπιακός βρήκε γκολ με τον Ελ Αραμπί όταν μετά από σέντρα του Βαλμπουενά βρήκε τη μπάλα στη κίνηση και έγραψε το 1-0 με τον Διούδη ανήμπορο να αντιδράσει. Στο 81' ο Ελαμπντελαουί νικήθηκε από τον Διούδη, όταν από διαγώνια θέση ο Νορβηγός σούταρε και κέρδισε τελικά το κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά, στόχος του Ολυμπιακού ήταν να διακόπτει συνεχώς τη ροή και τον ρυθμό του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα οι πράσινοι να μη μπορούν να βρουν κάποια λύση για να φέρουν το ματς στα ίσια και να φεύγουν από το Γ. Καραϊσκάκης με το άδικο 1-0.

Αυτή η ήττα άφησε τον Παναθηναϊκό στην 7η θέση με 22 βαθμούς, ενώ ανάμεσα στην επόμενη αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Πανιώνιο (12.01 και ώρα 19:30) εντός έδρας, μεσολαβεί ο πρώτος προημιτελικός του Κυπέλλου εκτός έδρας, με τον ΠΑΣ Γιάννινα (08.01 και ώρα 17:15).