Γυρνάει με τη πρόκριση από το «Νησί των Φαιάκων»: ΟΦΑΜ - Θησέας 0-1

ΟΦΑΜ - Θησέας 0-1

Τη πρόκριση στη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο Θησέας Αγριάς, και έγραψε ιστορία καθώς αυτή είναι η πρώτη φορά που επιτυγχάνει κάτι τέτοιο. Το γκολ της νίκης-πρόκρισης ήρθε από μεριάς.. ΟΦΑΜ, καθώς ο Παπαδόπουλος με αυτογκόλ έγραψε την ιστορία του αγώνα.

Το ματς ήταν ιδιαίτερα κλειστό, με τον Θησέα να έχει τη κατοχή και να προσπαθεί να φανεί περισσότερο απειλητικός. Ο Κατσιγιάννης στο πρώτο 5λεπτο του αγώνα ανάγκασε τον Σπαταλά σε μια σπουδαία επέμβαση, ωστόσο ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δε μπόρεσε να αποτρέψει το 0-1 στο 15', όταν ο Παπαδόπουλος άθελα του έδωσε πορεία στη μπάλα προς την εστία της ομάδας του. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ιασωνίδης έχασε τη μοναδική ευκαιρία του 1ου μέρους για την ομάδα του, καθώς η κεφαλιά του αποκρούσθηκε δύσκολα από τον Κουτσιρίμπα.

Στο β' μέρος ο Θησέας υιοθέτησε έναν πιο παθητικό ρόλο, προσπαθώντας να απειλήσει στη κόντρα. Η τακτική αυτή απέδωσε καρπούς καθώς η ομάδα του Κ. Σταματίου δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου. Ειδάλλως ήταν αυτή που είχε τη καλύτερη ευκαιρία με το φάουλ του Κοτζαθανάση, το οποίο απομάκρυνε ο Σπαταλάς.

ΟΦΑΜ: Σπαταλάς, Κάρρας (82΄Σπίνουλας Ν.), Γραμμένος, Παπαδόπουλος, Γραικός Κ., Ταμπάκου, Σπίνουλας Σπ., Ανδριώτης Κ. (64΄Βρυώνης), Αμπατζίδης (64΄Σούκερας), Γωνιάδης, Ιασωνίδης (46 Μποζίκης).

Θησέας Αγριάς: Κουτσιρίμπας, Ιακωβίδης, Κουκουτής, Δημουλάς, Σπαθής, Χατζησταμάτης, Καραμανλής (75΄Κουτσούκης), Αλεξίου, Καρατσώλης, Τσιανάκας, Κατσιγιάννης (65΄Κοτζαθανάσης).

Πηγή στοιχείων: enimerosi.com