Φιλική «απόδραση» για την Ακρόπολη από την έδρα του Σαρακηνού

Σαρακηνός - Ακρόπολη Σέσκλου 1-2

Τη φιλική νίκη απέναντι στον Σαρακηνό πήρε η Ακρόπολη Σέσκλου, σε παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα της Παρασκευής στο ανακαινισμένο γήπεδο του Σαρακηνού.

Οι 2 ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, και δημιούργησαν φάσεις. Η πρώτη φάση άνηκε στους φιλοξενούμενους, όταν ο Γ. Τσουκάλης με μονοκόματο σουτ έπειτα από σέντρα του Πασιά, έστειλε τη μπάλα ξυστά δίπλα από το δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Κ. Κολυμήτρας, και πάλι για την Ακρόπολη, διείσδυσε ανάμεσα από 2 αμυντικούς, βγήκε απέναντι από τον Γράντα με τον τελευταίο να του λέει «όχι», διώχνοντας με τα πόδια. Στο 20' ο Αντωνίου απείλησε με κεφαλιά την εστία του Βλιώρα, η οποία ωστόσο έφυγε ψηλά άουτ. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, η Ακρόπολη πίεσε στο χώρο του κέντρου, έκλεψε τη μπάλα και δημιούργησε τη φάση του γκολ. Ο Παγώνης βρέθηκε απέναντι από τον Γράντα, και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 0-1. Περίπου πέντε λεπτά αργότερα, ο Σαρακηνός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σταυραντώνη. Ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, με τον Νίκο Αντωνίου να ισοφαρίζει σε 1-1. Η χαρά της ισοφάρισης ωστόσο κράτησε για λίγα μόνο λεπτά, καθώς πριν την ανάπαυλα ήρθε η σειρά της Ακρόπολης να κερδίσει πέναλτι. Ο Παγώνης ανατράπηκε από τον Γράντα, με τον ίδιο παίκτη να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι, να πετυχαίνει το 2ο προσωπικό του τέρμα, και να κλείνει το σκορ του ημιχρόνου (που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ).

Στο β' μέρος οι προπονητές φρέσκαραν τις ομάδες τους χρησιμοποιώντας νεαρούς παίκτες, και το σκορ δεν άλλαξε. Ο Σαρακηνός έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η κεφαλιά του Γιαμαλή πέρασε άουτ, και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αραμπατζή απομακρύνθηκε εντυπωσιακά από τον Βλιώρα. Έτσι η φιλική αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την Ακρόπολη να παίρνει τη φιλική νίκη με 1-2.