Επεισοδιακή ισοπαλία για Σαρακηνό και Ακρόπολη

Σαρακηνός - Ακρόπολη Σέσκλου 2-2

Στη πρεμιέρα της Α' ΕΠΣΘ για τη περίοδο 2021/22, Σαρακηνός και Ακρόπολη αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2, σε ένα ματς που τα είχε όλα.. τετραπλά. 4 γκολ, 4 αποβολές, 4 δοκάρια και σωρεία χαμένων ευκαιριών.

Έψαχναν τα πατήματά τους

Μετά από περίπου ένα χρόνο αποχής, Σαρακηνός και Ακρόπολη προσπάθησαν να βρούν ρυθμό προκειμένου να δημιουργήσουν καταστάσεις. Οι γηπεδούχοι, ήταν αυτοί που το κατάφεραν πρώτοι, όταν στο 10' το σουτ του Βαλωτή απομάκρυνε με υπερένταση ο Βίτσος, με τη μπάλα να καταλήγει αρχικά στο δοκάρι και έπειτα κόρνερ. Περίπου 5 λεπτά αργότερα, ο Στρούγγης δεν υπολόγισε καλά τη δύναμη της μπάλας, και στη προσπάθεια του να τη γυρίσει στον Βίτσο με το κεφάλι, την έστειλε στην οριζόντιο δοκό της ομάδας του. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Μαυρίδης απείλησε με μακρινό σουτ για 3η φορά την εστία του Βίτσου, ο οποίος ωστόσο ήταν και πάλι εκεί, αποσοβώντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Η Ακρόπολη χρειάστηκε 40' για να απειλήσει την εστία του Γράντα, όταν ο Αντωνίου πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βγήκε απέναντι από τον πορτιέρο του Σαρακηνού αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι. Δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα για την ανάπαυλα, ο Μ. Τσουκάλης βρέθηκε ανενόχλητος στο ύψος της μεγάλης περιοχής, σούταρε με το δεξί αλλά ο Γράντας με μια όμορφη επέμβαση του αρνήθηκε το γκολ.

Μάτς-ροντέο στο β' μέρος

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Γιάννη Φασουράκη ευτύχισε να προηγηθεί με τον Βαλωτή, ο οποίος βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, και με γυριστό σουτ νίκησε τον Βίτσο γράφοντας το 1-0. Ο διαιτητής Τσίντζας ωστόσο, στη συνέχεια απέβαλε τον σκόρερ καθώς θεώρησε πως πανηγύρισε με άσεμνο τρόπο, γεγονός που σήκωσε θύελλα αντιδράσεων στο πάγκο των γηπεδούχων. Στην αμέσως επόμενη φάση, έπειτα από αναμπουμπούλα στη μικρή περιοχή της Ακρόπολης λίγο έλειψε να γίνει και το 2-0, με τη μπάλα να κοντράρει σε πόδια αμυνόμενων των φιλοξενούμενων και να καταλήγει (για 4η φορά συνολικά στο παιχνίδι) στο δοκάρι. Η Ακρόπολη από εκείνο το σημείο και έπειτα επιχείρησε να αξιοποιήσει την αριθμητική της υπεροχή, και τα κατάφερε όταν στο 65' ο Παγώνης έπειτα από πάσα του Μ. Τσουκάλη βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και νίκησε τον Γράντα για το 1-1. Όπως και στο γκολ του Σαρακηνού, ο σκόρερ αποβλήθηκε για τον ίδιο ακριβώς λόγο, και έπειτα ακολούθησε.. γενική σύρραξη. Αποτέλεσμα αυτού, να μοιρασθούν άλλες 2 κόκκινες, μια για κάθε πλευρά, αλλά αυτή τη φορά στους.. πάγκους. Μοράλες (αμυντικός Σαρακηνού, που είχε αντικατασταθεί νωρίτερα) και Παπαστεργίου (προπονητής Ακρόπολης) πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια, και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Με το παιχνίδι να φτάνει προς το τέλος του, ο Σαρακηνός κέρδισε πέναλτι για χέρι του Κ. Κολυμήτρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αραμπατζής, αλλά ο (εντυπωσιακός στο ντεμπούτο του) Βίτσος, έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε την εκτέλεση μαζεύοντας μάλιστα και τη μπάλα σε δεύτερο χρόνο. Στο 88' ωστόσο ο Σαρακηνός πίεσε ψηλά, έκλεψε τη μπάλα από τον Στρούγγη και πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ με τον.. μοιραίο νωρίτερα Αραμπατζή, να βρίσκει δίχτυα. Η Ακρόπολη δεν είχε πει τη τελευταία της λέξη, και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το ματς στα ίσα, με τον Κ. Κολυμήτρα να σκοράρει με το κεφάλι, έξω από τη περιοχή (!), καθώς πρόλαβε την έξοδο του Γράντα και έγραψε έτσι το τελικό σκορ σε μια δραματική πρεμιέρα.